11. Omelets

Omelet

Add some cheese, meat, and veggies to your eggs, and you will pay even more. According to Iowa State University Extension, building your own omelet with ingredients like shredded cheese, bell peppers, mushrooms, and olives can cost you only 50 cents per serving. However, the Ultimate Omelet at Denny’s costs around $9.79. Of course, the Denny’s omelet, containing sausage, bacon, shredded cheddar cheese, and veggies, comes with a side of hash browns and your choice of bread.

10. Pancakes

Pancakes

If you want fluffy pancakes to go along with your eggs, then expect to pay extra for the convenience of enjoying them at a restaurant. Pancakes cost only pennies when made at home from inexpensive grocery store mixes. Making pancakes from scratch with ingredients you already have in your pantry, such as eggs, flour, oil, baking powder, and sugar is also inexpensive. Furthermore, pancakes made from scratch are far more nutritious. Meanwhile, a short stack of buttermilk pancakes may cost you $5.99 or more at IHOP. That’s more than an entire box of pancake mix at Walmart.

9. Cheese on Your Hamburger

Cheeseburger

Kroger sells packages of 11 slices of Sargento sharp cheddar cheese for $3.50. That equates to around 32 cents per slice. Meanwhile, a slice of cheese on your restaurant hamburger may incur an extra charge of $1.50 or more. Of course, you may find it well worth the price to enjoy a savory cheeseburger without the hassle of grilling your own meat, slicing your own cheese, and assembling your own sandwich. Add in the effort required for grocery shopping, scraping the grill, and washing dishes, and that markup may be worth it to you.

Related: Reasons to Avoid Restaurant Pepper Shakers
Loading...

Comments

Social Sharing

HealthiGuide

Site Info

Follow Us

Facebook Twitter Pinterest

Subscribe

HealthiGuide © 2020